ŻYWA LEKCJA PRZYRODY – PAJĘCZAKI
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY – PAJĘCZAKI
2 lutego 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji przyrody dotyczącej pajęczaków.
Dzieci mogli przyjrzeć się z bliska pająkom – ptasznikom. Jest ich ok. 850 gatunków, najczęściej dużych pająków o bardzo różnorodnym ubarwieniu. Ptaszniki żyją głównie w strefie tropikalnej; na drzewach, w dziuplach, w szczelinach skalnych lub w norkach wykopanych w ziemi. Zazwyczaj nie budują sieci łownych, polują aktywnie, głównie w nocy. Pajęczynę wykorzystują do budowy gniazda lub kokonów. Najwięksi przedstawiciele dorastają do ok. 33 cm rozpiętości odnóży, ale są też gatunki dużo mniejsze, dochodzące do 1 cm ciała (nie licząc odnóży). Głównym pokarmem ptaszników są owady: karaczany, drewnojady, szarańcza, świerszcze, czasem drobne płazy.
Większość gatunków produkuje stosunkowo słaby jad – porównywalny siłą z pszczelim. Jad ze względu na niewielką jego ilość jest z reguły dla życia człowieka niegroźny, jednakże w wypadku wystąpienia reakcji alergicznej może on być niebezpieczny.
Dzięki opowieściom hodowcy pająków, dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat budowy i czynności życiowych tej grupy zwierząt. Obserwacja ptaszników w ręce hodowcy oraz przez szyby terrariów pozwalała opanowywać lęki i uprzedzenia, które często są kierowane w stronę tych bezkręgowców. Żywa lekcja przyrody cieszyła się dużym zainteresowaniem i wywołała ogrom pozytywnych emocji.
Opracowała: Magdalena Nadymus
Wioletta Olejnik
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie