E-dziennik

Historia wpisów

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwa

Biblioteka

10 czerwca 2020

 

Bezpieczne wakacje

 

*******************************

Papież

 

*********************************

2 czerwca 2020

Fake News

 

********************************

27, 28 maja 2020

 

Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzamy  w sieci. Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć,  jak posługiwać się nim bezpiecznie. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa.

Bezpieczny internet

 

 

*************************************

19.05.2020

Daj nam 3 minuty Warto czytać

 

*******************

13.05.2020

Witamy serdecznie!

                 Znalazłyśmy kilka ciekawych propozycji dla najmłodszych. Wiemy, że uwielbiacie słuchać bajek. Oczywiście najpiękniej czytają Wasi Rodzice i Dziadkowie, ale może chcielibyście posłuchać bajek czytanych przez Jakuba Błaszczykowskiego (tak, tak tego znakomitego piłkarza) lub aktora Łukasza Nowickiego? Jeśli tak, to odsyłamy Was na stronę:

 

https://soundcloud.com/kulczykfoundation/sets,
gdzie znajdziecie „Mądre bajki z całego świata”. Polecamy serdecznie. Wysłuchałyśmy i bardzo nam się spodobały. Polecamy też kilka nowych e-booków dla klas I-III.

  1. Amicis „Serce” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/amicis-serce/
  2. Ch. Andersen „Czerwone buciki” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/czerwone-buciki/
  3. Ch. Andersen „Królowa Śniegu” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/krolowa-sniegu/
  4. Ch. Andersen „Matka” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/matka/
  5. Ch. Andersen „Słowik” https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/slowik/

 

******************************************

12.05.2020

Witamy serdecznie Bingo

*************************************

07 maja 2020 r.

Nieco więcej czytamy

Czytelnictwo trochę drgnęło. Tradycyjna książka papierowa nadal ma najwięcej zwolenników. Stabilna jest rola bibliotek jako źródła pozyskiwania książek. Najpopularniejsi autorzy to: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King.

61% dorosłych Polaków niczego nie czyta

Biblioteka Narodowa opublikowała wstępny raport czytelnictwa za rok 2019. Przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 39% (w r. 2018 -37%) Polaków. Zakładając, że różnica 2 punktów procentowych nie jest błędem statystycznym, trzeba uznać, że zmiany są pozytywne. Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi czytelnictwa jest – zdaniem BN – przyznanie nagrody Nobla Oldze Tokarczuk oraz ekranizacja filmowe dzieł literackich (np. Wiedźmina).

 

Warto pamiętać, że w badaniach Biblioteki Narodowej za czytelnika uznaje się już osobę, która deklaruje, że przeczytała (w całości lub fragmencie) lub choćby przeglądała w ciągu roku przynajmniej jedną książkę. Z pewnością nie jest to wyśrubowane kryterium. Tylko co piąty Polak deklaruje, że czyta więcej niż trzy książki rocznie. Badanie obejmuje osoby w wieku powyżej 15 lat, więc nie są w nim brani pod uwagę uczniowie szkół podstawowych.

 

Więcej kupujemy

Skąd Polacy pozyskują książki? Coraz częściej kupują – 41% (w 2018 – 38%) i pożyczają od znajomych (35%). Od kilku lat rośnie wskaźnik osób, które otrzymują książki w prezencie (38%). Ok. 27% respondentów wypożycza książki z bibliotek (ale na razie – w odróżnieniu do badań z roku ubiegłego – nie podano, jaki mają w tym udział poszczególne rodzaje bibliotek).

 

Książka tradycyjna wciąż monopolistką

Wszystko wskazuje na to, że powtarzające się już od przynajmniej dekady informacje o powolnej śmierci książki tradycyjnej były przedwczesne. Z badań wynika, że e-booki i audiobooki w bardzo małym stopniu konkurują z książkami papierowymi. Podobnie jak w roku ubiegłym, po e-booki sięga ok. 2,5% badanych, a audiobooków słucha 3%. Po te formy książek sięgają częściej osoby czytające także książki papierowe – wśród nich ok. 6% wspiera się e-bookami i audiobookami.

Najpoczytniejsi

Na podium najczęściej czytanych autorów szturmem wdarła się w 2019 r. Olga Tokarczuk. Chociaż nagrodę Nobla otrzymała jesienią, to tylko minimalnie „przegrała” z Remigiuszem Mrozem, który wśród najpoczytniejszych autorów jest od kilku lat. Po raz pierwszy od 2012 roku w czołówce zestawienia znalazło się trzech pisarzy współczesnych. W szerszej stawce najpoczytniejszych polskich twórców pojawili się: Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Joanna Chmielewska.

Polacy najchętniej czytają literaturę sensacyjną, kryminały, thrillery psychologiczne oraz romanse erotyczne.

Lista najpoczytniejszych autorów 2019 roku (według odsetka czytelników z ogółu badanych, którzy wymienili przynajmniej 1 książkę danego autora), rok 2019)

  1. Remigiusz Mróz
  2. Olga Tokarczuk
  3. Stephen King
  4. Henryk Sienkiewicz
  5. Adam Mickiewicz
  6. Andrzej Sapkowski
  7. Katarzyna Bonda
  8. Katarzyna Grochola
  9. Blanka Lipińska
  10. B.A. Paris

 

****************************************

 

06 maja 2020 r.

Czym jest biblioterapia?

 

 

Ministerstwo opublikowało definicję:

Biblioterapia – to zamierzone oddziaływanie poprzez czytanie, słuchanie lub oglądanie odpowiednio dobranych książek, fragmentów utworów, oglądanie i słuchanie adaptacji utworów literackich. Terapia ma na celu kształtowanie właściwych postaw, pracy nad sobą, samoakceptacji, przyczynia się do uświadomienia dziecku trudnych sytuacji i uczy reakcji na nie, daje szansę nabrania wiary w siebie, wpływa pozytywnie na emocjonalne stany. Rozwija osobowość poprzez prezentowanie literackich wzorców osobowych godnych naśladowania. Wzbogaca wiedzę, język, wyobraźnię, zdolność rozumienia pojęć moralnych i rozwój uczuć.

Biblioterapia na odległość – czy to możliwe?

Już Henryk Sienkiewicz pisał, że „Gdy ktoś się zaczyta, to albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo się ubawi, albo zaśnie – w każdym przypadku skorzysta”1. W środowisku bibliotekarzy nie trzeba nikogo przekonywać do samego aktu czytania; wszyscy wiemy, że książka jest wartością. Pojawia się pytanie, jak umiejętnie wykorzystywać to narzędzie w edukacji, wychowaniu i terapii w pracy na odległość? Biblioterapia to proces dynamicznego oddziaływania zachodzącego pomiędzy osobowością czytelnika a literaturą. Za podstawowy cel biblioterapii uznaje się wsparcie, „umacnianie” odbiorcy poprzez ukierunkowane czytanie. W procesie tym istotną rolę odgrywa pośrednik, bibliotekarz, psycholog, biblioterapeuta, korzystający z metod wypracowanych przez psychoterapię, ale skupiający się głównie na doborze i wykorzystaniu odpowiedniej literatury w pracy z czytelnikiem. Biblioterapia to nie tylko czytanie tekstu, ale także różnorodne metody i formy pracy z nim w celu wspierania rozwoju i osiągania lepszej jakości życia. Konieczność dostosowania odpowiednich form biblioterapii do indywidualnych potrzeb jej odbiorców, powoduje nieodzowność stałej ich modyfikacji. Oczywiście, należy pamiętać, że nie istnieją recepty uniwersalne, odpowiednie dla wszystkich, jednak potencjał tkwiący w literaturze może stać się skutecznym środkiem terapeutycznym.

Modele działań biblioterapeutycznych w edukacji on-line

W okresie walki z epidemią koronawirusa szczególnego znaczenia nabierają materiały dostępne w sieci. Podzieliłam je tutaj na kilka grup. Każdego dnia pojawiają się nowe propozycje i warto z nich korzystać.

  1. Książki w formacie pdf, bajki terapeutyczne, opowiadania, picturebooki, poradniki, które pomagają dzieciom wyjaśnić, czym jest epidemia koronawirusa i jak należy się w związku z nią zachowywać.

Masz tę moc to zupełnie darmowa książka dla dzieci w formacie pdf. Agnieszka Frączek, Ewa Podleś, Wydawnictwo Olesiejuk. Książka powstała przy współpracy lekarzy i psychologów.
Ze wstępu: „Drodzy Czytelnicy, książka, którą macie przed sobą, powstała z potrzeby serca i chęci pomocy. Sytuację związaną z pandemią koronawirusa trudno zrozumieć – często górę biorą strach i panika. Mamy nadzieję, że ta publikacja pozwoli Wam i przede wszystkim Waszym dzieciom zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać”.

Ilustrowany poradnik Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie autorstwa kolumbijskiej psycholożki Manueli Moliny Cruz. Autorka radzi, żeby podkreślać rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu młody czytelnik może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, przez co staje się spokojniejszy. Materiał jest darmowy.

Bajka Jeżyk Bartek zostaje w domu napisana przez psycholożkę i nauczycielkę języka polskiego Martę Mytko. Bajka wyjaśnia przedszkolakom, dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu.

Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie napisana przez psycholożkę, Dorotę Bródkę. Dostępna jako ebook w formacie PDF i w formie audiobooka.

Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego. Opowieść na czas zarazy. Bajka autorstwa Marii Maruszczyk, psycholożki i bajkoterapeutki. Wersja do poczytania i do posłuchania znajduje się tutaj.

Bajki terapeutyczne napisane przez biblioterapeutkę dr Lidię Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie: O krainie Pollandi, która nie dała się koronostworkowirusowi, O tym jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki, O tym, jak Marcelek z krainy Pollandi obronił dom przed koronostworkami, O Maksie i jego cioci Kwarantannie z krainy Pollandi, O Wielkiej Orkiestrze Antykoronowirusowej Pomocy z krainy Pollandi, O Maksie i jego cioci Kwarantannie z Krainy Pollandi.
Dostępne są tutaj.

Ebook #Zostańwdomu. O epidemii, kwarantannie i emocjach Karoliny Piotrowskiej prowadzącej blog: Mama seksuolog. Na stronie znajdziemy również propozycje eksperymentów do wykonania w czasie kwarantanny, porady lekarza i wskazówki dla rodziców, jak rozumieć dziecięce emocje i jak wspierać maluchy w przeżywaniu tej trudnej sytuacji.

Na trudny czas Wirusobajka. Autorka Anna Jaworska, czytają Justyna Siepietowska i Helena Jarzyńska (Radio Poznań). Audiobook dostępny tutaj.

  1. Filmy i programy edukacyjne. Każdego dnia powstają nowe, więc warto śledzić propozycje w sieci na bieżąco.

Filmy Edusie. Co to jest koronawirus? Pomysł i realizacja: Pracownia Za Piecem – Milena Muzyczuk, Ryszard Muzyczuk Wsparcie merytoryczne: www.lekarzedlaprzedszkolakow.pl

 

 

04 maja 2020

ZAPRASZAMY UCZNIÓW KLAS O-V  DO WZIĘCIA UDZIAŁU  W KONKURSIE PLASTYCZNYM

„NASZ PATRON HENRYK SIENKIEWICZ”

 

 Temat pracy : Portret Henryka Sienkiewicza

Cele konkursu:

  • zachęcanie uczniów do poznawania oraz propagowania twórczości

Henryka Sienkiewicza,

  • pobudzanie aktywności artystycznej uczniów, rozwijanie zdolności manualnych, wyobraźni, poczucia estetyki,
  • rozwijanie talentów i tworzenie możliwości szerszej ich prezentacji.

 

  1. Organizatorem konkursu jest świetlica i biblioteka szkolna .
  2. Konkurs odbywa się w 2 kategoriach wiekowych:
  • klasy 0 – II
  • klasy III – V
  1. Uczestnicy wykonują indywidualne prace w dowolnym formacie i technice.
  2. Prace będą nagradzane od I do III miejsca w każdej kategorii wiekowej.
  3. Pracę wysyłamy na adres:    kkaczocha1@wp.pl  do 15.05.2020 r.
  4. 6. Oceny zgłoszonych prac i wyłonienia laureatów dokona komisja konkursowa powołana przez organizatora.
  5. Przy ocenie prac będą brane pod uwagę:
  • zgodność z wybraną tematyką konkursową,
  • wartość artystyczna pracy,
  • oryginalność podejścia do tematu.

 

  1. . Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie .
  2. Rozdanie nagród laureatom konkursu odbędzie się po powrocie do szkoły.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

 W KONKURSIE

Katarzyna Kaczocha

Emila Hajek -Furyk

**********************************************

30/04/2020

Majowe święta

28/04/2020

 /

Słynni_pisarze_o_książkach

 

25/04/2020

Drodzy Uczniowie,
jeśli posiadacie w domu stare, niepotrzebne książki, które szkoda Wam wyrzucić oraz dużo cierpliwości i chęci, zachęcamy Was do zrobienia z niej niecodziennego dzieła – domek np. dla wróżek ( może być dla innej postaci, np. literackiej – Kubusia Puchatka). Jak wykonać takie arcydzieło dowiecie się z filmiku instruktażowego w załączonym linku.

https://drive.google.com/file/d/1pVYHaiFKRDsf2fQErWwOPe-9x6kEu_9s/view?usp=sharing

Każda chętna osoba, która wykona takie dzieło i prześle je w formie zdjęcia wraz z imieniem, nazwiskiem i klasą (na maila: milafu7@o2.pl) otrzyma w zamian od biblioteki szkolnej nową książkę. Macie czas do końca maja. Serdecznie zachęcamy!

23/04/2020

LIST FORMALNY

Szanowni Rodzice!

 

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

 

Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

 

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

 

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

 

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

 

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

 

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

 

Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji poniżej.

Z wyrazami szacunku

Państwa szkolna biblioteka

Czytanie

 

****************************************************

 LEKTURY W DOBIE CYFRYZACJI – same wchodzą do głowy 😉

 

Drodzy Rodzice i Uczniowie
Przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie powinna

oznaczać dni wolnych od nauki. Zachęcamy, aby odpowiedzialnie wykorzystać czas zawieszenia zajęć. W związku z tym, że wszystkie biblioteki publiczne w mieście są zamknięte, podajemy strony internetowe, na których można nieodpłatnie znaleźć ebooki oraz audiobooki lektur w formie cyfrowej.

wolnelektury.pl
lektury.gov.pl.
polona.pl

Jak informują media codziennie w godzinach 8:00-13:00 w TVP ABC będzie nadawane specjalne pasmo dla dzieci w różnym wieku. W tym czasie pojawią zarówno programy edukacyjne, jak i popularne propozycje dla najmłodszych, m.in. kultowy „Teleranek”. Również każdego dnia w godzinach do 13:00 do 17:00 TVP Kultura uruchomi specjalne pasmo edukacyjne. Znajdą się w nim spektakle teatralne czy seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Widzowie zobaczą m.in. „Zemstę”, „Szatana z siódmej klasy” czy „W pustyni i w puszczy”.

Serdecznie zachęcamy rodziców oraz uczniów do czytania – nauczyciele biblioteki szkolnej.

 

Przygotowała: Emilia Hajek – Furyk

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie

Wioletta Olejnik

 ****************************************

WIRUSOLOGIA – JAK TO WYJAŚNIĆ DZIECIOM

Korona Wirus Epidemia - Darmowy obraz na Pixabay

Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne?

Jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu? Wydawnictwo Olesiejuk opublikowało świetnego, darmowego ebooka.

Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym  w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.

To naprawdę profesjonalnie przygotowana publikacja z ciekawymi ilustracjami i rozsądną treścią. Warto przesłać informację o ebooku rodzicom najmłodszych uczniów. Choć może z zastrzeżeniem, by zapoznali się wcześniej z treścią i ocenili, czy ich dzieci nie są już zbytnio pochłonięte tematem pandemii, i ewentualnie pominęli kilka stron. Gratulujemy Wydawnictwu Olesiejuk świetnej inicjatywy.

Link tutaj

 

 

Przygotowała: Emilia Hajek-Furyk

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie

Wioletta Olejnik

 

**********************************************

KONKURS CZYTELNICZO-FOTOGRAFICZNY

 

„MÓJ WOLNY CZAS – PRZYŁAPANI Z KSIĄŻKĄ”

UWAGA!
BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA
KONKURS CZYTELNICZO-FOTOGRAFICZNY
„MÓJ WOLNY CZAS – PRZYŁAPANI Z KSIĄŻKĄ”

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów – fotoamatorów i kochających czytać do nadsyłania zdjęć promujących pasję czytania widzianą przez pryzmat obiektywu. Przyłap brata, siostrę na czytaniu i zrób zdjęcie, lub niech ktoś przyłapie Ciebie i zrobi Tobie zdjęcie. Liczy się spostrzegawczość i czujność obserwatorów, którzy uchwycą w kadrze osoby czytające książki w nietypowych lub całkiem zwyczajnych miejscach i sytuacjach. Ważne są oryginalność i pomysłowość. Zdjęcie prześlij do 20 kwietnia 2020 na adres: milafu7@o2.pl

W e-mailu podaj swoje imię i nazwisko oraz klasę. Rozstrzygnięcie konkursu 30 kwietnia 2020. Wszystkie prace nadesłane na konkurs zostaną zaprezentowane na stronie internetowej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA, a autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni.

Pozdrawiamy – nauczyciele biblioteki

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie

Wioletta Olejnik

 

 

************************************************

audio-booki, e-booki, picturebooki – czy kiedyś o nich słyszeliście?…

Książki w formacie pdf, bajki terapeutyczne, opowiadania, picturebooki, poradniki

… Takie, które pomagają dzieciom wyjaśnić, czym jest epidemia koronawirusa i jak należy się w związku z nią zachowywać.

  1. Masz tę moc to zupełnie darmowa książka dla dzieci w formacie pdf. Agnieszka Frączek, Ewa Podleś, Wydawnictwo Olesiejuk. Książka powstała przy współpracy lekarzy i psychologów. Sytuację związaną z pandemią koronawirusa trudno zrozumieć – często górę biorą strach i panika. Mam nadzieję, że ta publikacja pozwoli przede wszystkim uczniom zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać”.

 

  1. Ilustrowany poradnik Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie autorstwa kolumbijskiej psycholożki Manueli Moliny Cruz. Autorka radzi, żeby podkreślać rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu młody czytelnik może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, przez co staje się spokojniejszy. Materiał jest darmowy.

 

 

  1. Bajka Jeżyk Bartek zostaje w domu napisana przez psycholożkę i nauczycielkę języka polskiego Martę Mytko. Bajka wyjaśnia przedszkolakom, dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu.

 

  1. Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie napisana przez psycholożkę, Dorotę Bródkę. Dostępna jako ebook w formacie PDF i w formie audiobooka.

 

 

  1. Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego. Opowieść na czas zarazy. Bajka autorstwa Marii Maruszczyk, psycholożki i bajkoterapeutki. Wersja do poczytania i do posłuchania.

 

  1. Bajki terapeutyczne napisane przez biblioterapeutkę dr Lidię Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie: O krainie Pollandi, która nie dała się koronostworkowirusowi, O tym jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki, O tym, jak Marcelek z krainy Pollandi obronił dom przed koronostworkami, O Maksie i jego cioci Kwarantannie z krainy Pollandi, O Wielkiej Orkiestrze Antykoronowirusowej Pomocy z krainy Pollandi, O Maksie i jego cioci Kwarantannie z Krainy Pollandi.

 

  1. Na trudny czas Wirusobajka. Autorka Anna Jaworska, czytają Justyna Siepietowska i Helena Jarzyńska (Radio Poznań).

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie

 

*************************************************************

DARMOWE AUDIOBOOKI

Tym razem przedstawiamy adresy stron  www z darmowymi audiobookami.

 

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

Zaprasza: Emilia Hajek-Furyk

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie

 ********************************************

DARMOWE KSIĄŻKI

Na czas zamknięcia szkół biblioteka szkolna chciałaby Wam  wskazać miejsca, gdzie możecie znaleźć darmowe książki.

Poniżej przedstawiamy aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) e-booków oraz audiobooków.

 

 

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Publiodarmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

 

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie

 

Filtr tematów

Nadchodzące wydarzenia

[eventlist limit="5" end="+1 Month" ]
village naked dance hqindiantube.net girls with braces
tamana xnxx indian-fuck.mobi www.kannadasexstories.com
beena antony topindian.pro xpxx
tamilstar pornhauz.com girl friend sex
papu mob com analpornstars.info tamilpornvideos
sheena shahabadi hot indianpornfans.pro xnxxcom hd
xvideo indian tryporn.net wwxxvideo com
hot tamil mms xxxindiantv.info mallu nurse hot
b grade uncensored movie primeindianporn.pro indian porn list
voglioporno tryporno.net animal mms
sex video nangi onlyhardporn.mobi gujrati film song free download
free indian mms clip pornstarsporn.info xxx indian sexy videos
xxx marthi video xxx-tube-list.net www.antarvasan.com
sexmove.com pornwap.pro tamil sex download
free desiblog.com fuckswille.net mysore cinema