Żółte kwiaty znakiem tragicznej historii. Szkoła Podstawowa w Jaczowie PAMIĘTA.
Dziś na ulicach były rozdawane papierowe żonkile. To symbol upamiętniający bohaterów powstania w getcie warszawskim z 1943 roku. Dlaczego żonkile?
– Kwiat żonkila był dla pomysłodawców akcji oczywistym wyborem – mówi Maria Mossakowska z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jeden z przywódców powstania Marek Edelman od anonimowej osoby zawsze w rocznicę tych wydarzeń otrzymywał bukiet żółtych kwiatów często żonkili. Po jakimś czasie ludzie zaczęli przynosić te kwiaty i składać je przy Pomniku Bohaterów Getta. Muzeum Polin chce kontynuować tę tradycję.
Akcja „Żonkile” odbywa się po raz czwarty. Jest prowadzona w całej Polsce, a także poza granicami kraju. W tym roku do rozdania jest 60 tysięcy papierowych kwiatów.
Warto również odwiedzić nową multiplatformę edukacyjną „Żydowska Warszawa” pod adresem warsze.polin.pl. Jest to przewodnik multimedialny po dawnej żydowskiej Warszawie. Można tam znaleźć m.in. dziewięć komiksów, opowiadających o losach ludzi, którzy odegrali w historii szczególną rolę, jak właśnie Marek Edelman.
ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ- 19 KWIETNIA 2016 r.
Opracowała: Agnieszka Wodnicka
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie
Wioletta Olejnik