XXI Dolnośląski Festiwal Nauki
Dwudniowe święto nauki zorganizowane w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie pozwoliło prawie 170 uczniom nie tylko w nieszablonowy sposób poznać stuletnią historię Polski niepodległej, ale także dowiedzieć się, ile prawdy jest w przysłowiach i jak zostać laureatem Antynobla.
W środę, 10 października 2018 r., w obu budynkach szkoły odbył się cykl zajęć poświęconych poszczególnym okresom historycznym ostatniego stulecia. W trakcie ich trwania można było podebatować w „Cafe Adria” i stworzyć wiersz dadaistyczny, posłuchać „Zakazanych piosenek”, obejrzeć instrukcję do Fiata 126 p, nauczyć się twista, spotkać z Kajko i Kokoszem oraz wspólnie pobawić sie przy skakaniu „przez kabel” czy w gumę. Można było również zobaczyć kultowe sceny z filmów Stanisława Barei, zjeść kawałek kiełbasy spod lady, napić się oranżady, kupić na kartki cukier za 10 000 zł czy dowiedzieć się, że w 1980 r. Chrobry Głogów pokonał Legię Warszawa w drodze do półfinału Pucharu Polski. Dużo zabawy było również przy zajęciach z robotyki będących symbolem naszych czasów.
Męcząca podróż przez epoki została zakończona wspólną biesiadą przy pierogach, które zostały przygotowane przez rodziców uczniów.
W czwartkowe przedpołudnie gościliśmy dr inż. Aleksandrę Bielawską – Pohl z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu, która wygłosiła w naszej szkole dwa wykład.
Pierwszy z nich pt. „ Przysłowia i powiedzenia ludowe kontra prawdziwa nauka” pozwolił odpowiedzieć na pytania, dlaczego majowi ogrodnicy- Pankracy, Serwacy i Bonifacy- są zimni; dlaczego jedna jaskółka nie czyni wiosny i czy slogan: „Pij mleko, będziesz wielki” nie do końca odpowiada rzeczywistości.
W czasie drugiego wykładu uczniowie mogli dowiedzieć się, kto i dlaczego zostaje uhonorowany Antynoblem, jak wygląda ceremonia przyznawania tego „zaszczytu”, dlaczego nigdy nie będzie Nagrody Nobla z matematyki czy kim były dla Alfreda Nobla Sophie Hess i Bertha von Suttern.
Ideą XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w naszej szkole było przybliżenie uczniom poszczególnych okresów ostatniego stulecia Polski w nieszablonowy i ciekawy sposób. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniowie mogli wziąć udział w niezwykłej podróży po czasach, w których żyli ich dziadkowie i rodzice, poznając przy tym cienie i blaski minionych epok. Ta wspaniała lekcja historii pokazała, z jakimi problemami musiano się borykać i w jaki sposób sobie z nimi radzono, hołdując zasadzie „ Polak potrafi”. Stała się też przyczynkiem, do tego, by poznawać historię nie tylko na lekcjach, ale także poprzez samodzielne poszukiwanie informacji i zgłębianie dziejów swojej rodziny.
Opracowała: Zofia Głowacka
Wioletta Olejnik
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie