TYDZIEŃ PROFILAKTYKI – 29.05 – 5.06
OBCHODY DNI PROFILAKTYKI W NASZEJ SZKOLE
Drodzy Uczniowie,
Jak wiecie w naszej szkole PROFILAKTYKA pełni istotną rolę edukacyjną, dlatego co roku bierzemy udział w obchodach „Dnia Profilaktyki”. Obecna sytuacja nie daje nam jednak takiej możliwości w związku z tym przygotowaliśmy dla Was kilka wyzwań, na które liczymy, że odpowiecie – drogą elektroniczną!
W tym roku TYDZIEŃ PROFILAKTYKI obchodzić będziemy pod hasłem – ZDROWIE PSYCHICZNE – „W zgodzie z samym sobą”. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto wyjaśnić kilka podstawowych pojęć.
Zgodnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) – „Zdrowie jest stanem pełnego, dobrego samopoczucia/dobrostanu (wellbeing) fizycznego, psychicznego i społecznego, a jednostki lub grupy muszą mieć możliwość określania i realizowania swoich dążeń, zaspokajania potrzeb, a także zmiany środowiska bądź radzenia sobie z nim. Dlatego zdrowie jest postrzegane jako zasób życiowy, a nie cel życia. Zdrowie jest pojęciem pozytywnym, obejmującym zasoby osobiste i społeczne oraz możliwości fizyczne, a nie tylko brakiem-obiektywnie istniejącej-choroby, czy niepełnosprawności.”
Zdrowie psychiczne – Zdrowie psychiczne obejmuje nasz emocjonalny, psychiczny i społeczny dobrostan. Przejawia się dobrym samopoczuciem, pewnością i wiarą w siebie, poczuciem własnej wartości. Nasza kondycja psychiczna wpływa na sposób myślenia, odczuwania i działania. Pomaga nam w życiu codziennym w pełni cieszyć się z życia, pokonywać trudności oraz dokonywać właściwych wyborów. Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia od dzieciństwa i młodość poprzez dorosłość do starości.
Gdy jesteśmy zdrowi psychicznie, możemy:
- tworzyć pozytywne relacje z otoczeniem
- pełniej wykorzystać nasz potencjał
- radzić sobie z wyzwaniami życia codziennego
Profilaktyka ogólnie rozumiana jest jako: „działanie i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom; ogólnie: stosowanie różnych środków zapobiegawczych w celu niedopuszczenia do wypadków, uszkodzeń, katastrof itp.” (Mały Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997). Można więc przyjąć, że profilaktyka to odpowiednie działanie, które ma na celu zapobieganie pojawianiu się i/lub rozwojowi niekorzystnego zjawiska, w konkretnej społeczności. Jest też jednym ze sposobów reagowania na rozmaite zjawiska społeczne, które oceniane są jako szkodliwe i niepożądane. Ocena skłania do traktowania takich zjawisk w kategoriach zagrożeń i podejmowania wysiłków w celu ich eliminacji lub choćby ograniczania.
PRZEJDŹMY DO KONKRETÓW!
DLA UCZNIÓW KLAS 0-V:
- konkurs „ W rodzinie siła” – uchwyć moment w którym spędzasz wolny czas w gronie rodzinnym (np. podczas gry w planszówkę, jazdy na rowerze itp.) zrób zdjęcie i prześlij nam na maila
- konkurs plastyczny „Nazywanie emocji” – narysuj i krótko opisz sytuację, która wywołała lub może wywołać w Tobie lub w członkach Twojej rodziny określoną emocję, np. (radość, złość, smutek, strach) zrób zdjęcie pracy i prześlij nam na maila
- konkurs „Kolorowa kanapka” – przygotuj zdrową kanapkę, zrób zdjęcie i prześlij nam na maila
DLA UCZNIÓW KLAS VI-VIII:
- przygotuj wierszyk lub krótki filmik trwający około minutę na temat:
„Jak dbać o zdrowie psychiczne?” i prześlij nam na maila
Mail na który należy przesyłać wszystkie zdjęcia i filmiki:
tydzienprofilaktyki@gmail.com
CZAS NA PRZESYŁANIE FILMIKÓW I ZDJĘĆ TRWA DO PRZYSZŁEGO PIĄTKU – 5 CZERWCA!
DO WSZYSTKICH UCZNIÓW – COŚ DLA CIAŁA
W ramach akcji tygodnia profilaktyki nie zapomnieliśmy także o aktywności fizycznej! Przygotowaliśmy dla Was GRĘ W WOJNĘ w wydaniu SPORTOWYM zainicjowaną przez Panią Paulinę Wolanin, której zasady przedstawiamy poniżej…..
- Ilość graczy dowolna
- Przed grą należy ustalić, jak długo gramy. (np. 30 min, 20 min, 10min )
- Zasady jak w grze karcianej „wojna”
- Rozdajemy wszystkie karty po równo dla każdego gracza
- Ze stosu swoich kart, wykładamy te na górze
- Bitwę wygrywa ta osoba, która ma wyższą kartę
- Wygrany zbiera karty, przegrany wykonuje zadanie, które było na jego karcie, którą stracił
- Wygrywa osoba, która na koniec gry będzie miała więcej kart
Przesyłamy załącznik do gry: (skopiuj)
file:///C:/Users/sony/Downloads/Wojna%20-%20gra%20karciana%20z%20aktywnościa%20fizyczną.pdf
Życzymy przyjemnych nastrojów podczas odpowiadania na wyzwania!
Organizatorzy akcji: Karolina Gałka, Julita Zwolińska i Paulina Wolanin J