Światowy Dzień Pluszowego Misia
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku… Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.
Może odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). W naszej szkole również obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień 28 listopada. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna oraz wychowawca klasy IIIA oraz klasy IIB zorganizowały zabawy, które były adresowane dla naszych najmłodszych uczniów, czyli przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Każde dziecko w tym dniu przyszło z pluszowym przyjacielem. Odwiedziły nas misie duże, małe, puchate i kolorowe.
Na początku uroczystości dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia oraz jego imieniem „Teddy”, a także informacjami na temat życia i zwyczajów niedźwiedzi brunatnych, następnie była wspólna zabawa przy piosence „Hej miśki”, po czym rozpoczęły się konkursy: rozwiązywanie zagadek, rysowanie portretu misia przez uczniów naszej szkoły, oraz jedzenie miodu bez pomocy rąk. Na podsumowujące pytanie: Czy święto Misia jest potrzebne? – wszystkie dzieci biorące udział w zabawie zgodnie odpowiedziały: „Oczywiście, że tak!”. Spotkanie zakończyło się wspólnym tańcem przy piosence „Jadą, jadą misie” oraz pamiątkowym zdjęciem. Ten dzień sprawił dzieciom dużo radości, a prowadzącym oraz ich opiekunom przyniósł satysfakcję, bowiem poświęcony na przygotowania czas zaowocował sukcesem.
Opracowała: Emilia Hajek-Furyk
Wioletta Olejnik
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie