Dzień liczby PI
Dokładnie rok temu w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy dzień liczby PI zwanej również Ludolfiną. Dlaczego Ludolfina? Dlaczego Pi? Jaka jest jej wartość? Dlaczego jej dniem jest corocznie czternasty dzień marca? Czy aby na pewno warto ją poznać?
Na te i wiele innych pytań, odpowie nam sama bohaterka wywiadu- rzeki?
Dlaczego i kto nadał pani tak piękne imię Ludolfina?
Imię Ludolfina otrzymałam na cześć dokonań wybitnego matematyka holenderskiego, pochodzenia niemieckiego Ludolph van Ceulen. Był On profesorem matematyki na Uniwersytecie w Lejdzie.
Uczony ten znany jest z tego, że w 1596 roku podał moją wartość z dokładnością do 20 miejsc po przecinku. Potem rozszerzył mój wynik do 35 miejsc po przecinku jako:
3,14159265358979323846264338327950288…
Liczba ta została wyryta na Jego nagrobku. Na cześć tych dokonań zostałam nazwana Ludolfiną. Czyż nie pięknie? I to nie jest jedyne imię, które posiadam. Nazywają mnie też Liczbą π (czytaj Pi).
Wielu ma dwa imiona, a dlaczego pani ma drugie imię, czyli π ?
Symbol π wprowadził walijski matematyk William Jones w 1706 (π jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρος – perimetron, czyli obwód). Rozpowszechnił go później Leonhard Euler. Liczba π jest znana także jako stała Archimedesa.
Obwody kwadratów, prostokątów czy innych figur o bokach zbudowanych z odcinków łatwo obliczyć, natomiast ja niezbędna jestem do obliczania m.in: pola koła, obwodu okręgu, pola elipsy, objętości i powierzchni kuli i objętości walca.
Potrzebują mnie również matematycy i fizycy , inżynierzy i budowlańcy.
Dlaczego 14 marca jest pani dniem, w którym tak wielu, tak wiele o pani mówi?
Bardzo się cieszę, takim zainteresowaniem.
Dzień Liczby Pi [14.03.2020]
Dzień Liczby Pi obchodzimy 14 marca ze względu na podobieństwo rozszerzenia dziesiętnego liczby do daty „14 marca”, którą w USA zapisuje się w formacie 3:14.
Dzień Liczby Pi obchodzony jest od 1988 roku. Wtedy po raz pierwszy święto to zorganizowano w muzeum nauki nauki Exploratorium w San Francisco.
W Europie Dzień Liczby Pi jest coraz bardziej popularnym wydarzeniem, nie tylko na uczelniach, szkołach średnich ale i w szkołach podstawowych.
Tak stało się już w roku ubiegłym i w naszej szkole. Szukaliśmy wyrazów w których, występuje „Pi”, zastępowaliśmy „ pi” greckim znakiem π, pisaliśmy, rysowaliśmy i uczyliśmy się jej na pamięć. Tak też będzie i w tym roku.
Zachęcamy wszystkich do poćwiczenia umysłu.
Ubiegłoroczny rekord należy do Mateusza Hołówko, który zapamiętał aż 51 cyfr po przecinku, Dominik Syczewski znał 40 cyfr, a trzecie miejsce należało do Michała Sęgi.
W tym roku po powrocie do szkoły (oby stało się to jak najszybciej!) zorganizujemy taki konkurs dla uczniów klas 3-8.
Będzie można zostać „Szkolnym Mistrzem Liczby π 2020” lub „Szkolnym Rekordzistą Liczby π”.
Przewidujemy nagrody dla najlepszych a zwycięzcę uhonorujemy w szczególny sposób i obiecujemy że zadowoli ona każdego!
Jeśli przeczytałeś ten tekst do końca- mówimy BRAWO TY! Zachęcamy do zabawy!!!!
Dla ułatwienia podajemy liczbę π i zapraszamy na stronę naszej szkoły już wkrótce.
Opracowanie:
Elżbieta Urbanowicz- Przysiężna
Agnieszka Wodnicka
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie
Wioletta Olejnik